Teksti suuruse muutmine

Veebilehte on võimalik suurendada ja vähendada, kui hoiad all Ctrl-klahvi (OS X operatsioonisüsteemis Cmd-klahvi) ja vajutad samal ajal kas “+” või “” klahvi.

Teine mugav võimalus on kasutada hiirt. Hoia all Ctrl-klahvi ja liiguta hiire kerimisrulli. Vaate tagasi normaalsuurusesse saab, kui vajutad samaaegselt “Ctrl” ja “0” klahvile.

Elu pärast insulti

Mis on insult?

Insult (ajurabandus) on ägeda algusega tõsine ja sage haigus, mis võib tabada praktiliselt igat täiskasvanud inimest. Insult võib tekkida aju veresoone sulgumisest või lõhkemisest. Kogu maailmas on insult surmapõhjuste seas kolmandal kohal ning tööealiste inimeste invaliidistumise juhtiv põhjus.

Kaks kolmandikku insulti põdenud inimestest jääb ellu, kuid paljudel nendest jääb püsima igapäeva elu või tööd häiriv füüsiline või vaimne puue. Euroopas, sealhulgas Eestis on insulti suremus olnud aastatel 1985-2012 õnneks langustendentsiga.

  • Igal aastal haigestub Eestis insulti üle 4000 inimese
  • Eestis esineb tööealistel inimestel insulti palju sagedamini kui teistes Euroopa riikides
  • Insult on raskete tagajärgedega ning võib olla surmav
  • Insult on peamine rasket invaliidsust põhjustav haigus
  • Insult tekib sagedamini eakatel, kuid võib tekkida ka noortel, isegi lastel ja imikutel
  • Osa inimesi on insuldist rohkem ohustatud kui teised, kuid insuldi eest täielikult kaitstud ei ole keegi

Insuldil on 3 põhilist alaliiki

Ajuinfarkt

Kõige enam (>80%) esineb isheemilist insulti ehk ajuinfarkti. Seda põhjustab kaela- või ajuveresoone ummistus tromboosi tõttu. Tromb ehk verehüüve võib olla moodustunud nii veresoone seinal ateroskleroosi taustal kui võib saabuda verevooluga mõnest muust kehaosast, näiteks südamest.
Aju vere- ja toitainete vajadus on väga suur, seepärast hakkavad sulgunud veresoone vastutusalal ajurakud hävima juba mõne minuti möödudes. See põhjustab insuldi sümptomeid, mille avaldumise iseloom ja tugevus oleneb sellest, missugune aju osa ja kui suures ulatuses verevarustusest ilma jääb.

Ajuverevalandus (jaguneb kaheks)

Insuldi teine vorm on ajuveresoone lõhkemisest tingitud ajuverevalandus. Veresoon võib lõhkeda kõrge vererõhu tõttu kui ka veresoone laiendi (aneurüsmi) lõhkemise tõttu. Viimasel juhul räägitakse ämblikvõrkkesta (ajukelme) alusest verejooksust, mis on insuldi kolmas vorm.
Ajuverevalandus kulgeb tavaliselt raskemalt kui ajuinfarkt ja elu ning paranemise väljavaated on kehvemad.

Et aju kontrollib ülejäänud keha tegevust, mõjutab ajukahjustus kogu keha tööd. Näiteks, kui kahjustada saab meie liigutusi kontrolliv aju osa, on liigutused ajukahjustuse tagajärjel häiritud. Samamoodi võivad kahjustada saada ajuosad, mis kontrollivad rääkimist, mõtlemist ja tundeid. Insult tekib äkki ja mõjutab otsekohe ka ülejäänud keha tööd.

Ennetamine

Ennetamisel tuleks eelkõige pöörata tähelepanu tervislikele eluviisidele ja terviseteadlikkusele.
Tuleks loobuda rasvastest ja suure soolasisaldusega toitudest, piirata alkoholitarbimist, lõpetada suitsetamine ja tegeleda (tervise)spordiga. Kõrge vererõhu korral on oluline selle alandamine, samuti tuleks jälgida kolesterooli ja veresuhkru taset veres ja hoiduda stressist.

Ennetuses on oluline:

  • Suhkrutõve ravi
  • Kõrge vererõhu ravi
  • Vere kolesteroolisisaldust vähendav ravi
  • Südame rütmihäirete ravi
  • Mõnikord soovitab arst insuldi suure tekkeriski korral tarvitada trombi moodustumist takistavaid ravimeid ja kui vaja, siis verd vedeldavaid ravimeid
  • Eluviisimuudatus ja terviseteadlikkus

Insuldi eest ei ole keegi täielikult kaitstud. Kõiki riskifaktoreid elustiili muudatuse või ravimitega kahjuks muuta ei saa, näiteks:

  • sugu (naissugu)​
  • vanus
  • pärilik eelsoodumus (näiteks geeniviga geenis, mis kodeerib vere hüübimist)

Regulaarne füüsiline aktiivsus alandab vererõhku, tasakaalustab vere rasvasisaldust ja parandab insuliini ainevahetust.
Valige omale meelepärane tegevus: kõndimine, tantsimine, ujumine või mistahes muu füüsiline tegevus, mille käigus tunnete, et saate sooja ning tekib kerge hingeldus.

(Allikad: ENNS, TAI, neuroloog dr Katrin Põld)

Küsi nõu