Teksti suuruse muutmine

Veebilehte on võimalik suurendada ja vähendada, kui hoiad all Ctrl-klahvi (OS X operatsioonisüsteemis Cmd-klahvi) ja vajutad samal ajal kas “+” või “” klahvi.

Teine mugav võimalus on kasutada hiirt. Hoia all Ctrl-klahvi ja liiguta hiire kerimisrulli. Vaate tagasi normaalsuurusesse saab, kui vajutad samaaegselt “Ctrl” ja “0” klahvile.

Elu pärast insulti

Uudised

Insuldipatsiendi lugu: elu on küll muutunud, kuid ei ole peatunud

Insult – äge ajuverevarustuse häire, kutsudes esile ajukahjustuse. Veel nimetatakse seda haigust vaskulaarseks katastroofiks, mis tekib veresoonte anatoomilise ehituse häirumise või muude -soonkonna haiguste ilmumise korral. Just insuldid moodustavad 40% kõikidest südame-veresoonkonna patoloogiast tingitud surmajuhtudest. 

Insult on raske haigus, paljud seda põdenud patsiendid jäävad funktsioonihäirega. Reeglina tekib haigus ootamatult ning on valulik igale perele. Kuid ei tasu võtta insulti kui viimsepäeva otsust. Meditsiini pidevale arenemisele ning asjaolude soodsal kokkulangemisel võib enamus patsiente pöörduda normaalse elu juurde tagasi. Selliseid näiteid on Eestis hulganisti. Üheks eeskuju näiteks on Sergei O. haiguslugu – tal on olnud kaks insulti, kuid vaatamata sellele on endiselt võitlusvalmis ning tegeleb aktiivselt oma rehabilitatsiooni edenemise ning kvaliteetse elu elamisega. 

Sergei, meenutage palun, millal ja mis asjaoludel juhtus teil esimene insult?  

Kõik toimus üsna ootamatult. Hommikul ärgates soovisin abikaasale tavapäraselt „Kena hommikut“, kuid vastusena kuulsin: „Sul on kummaline kõne!“. Ja tõemeeli tundsin, et lausun sõnu mitte nii nagu tahaksin. Abikaasa ütles, et ta kas luges või kuulis kuskilt, et arusaamatu kõne on insuldi esimeseks tunnuseks. Püüdsin ennast ja abikaasat rahustada sellega, et midagi hirmsat pole juhtunud – lihtsalt pole veel üles ärganud. Kuid abikaasa enam mind ei kuulanud ja kutsus kiirabil. Kiirabiga kohale sõitnud meedikud vaatasid mind üle ja otsustasid haiglasse viia.  

Millist ravi saite kohe peale raviasutusse saabumist?  

Tehti kõik vajalikud analüüsid, muuhulgas koroonaviiruse test. Tehti tomograafia, süstiti mingit ravimit ja seejärel sõidutati palatisse.  

Kas jäite algetapil saadud raviga rahule?  

Kõike tehti üsna operatiivselt. Insuldi järgselt tekkisid mul kõnehäired, üks silm nägi halvasti, parema käe ja jala funktsioonid olid häirunud. Seni, kuni hommikul ei tee hommikuvõimlemist, näo massaaži, säilib ka parema kehaosa nõrkus.  

Palju aega kulub teil hommikuvõimlemisele ja näo massaažile?  

Umbes tunnijagu.

Kuidas kulges rehabilitatsiooniprotsess, millised protseduurid teile määrati?  

Kaks korda nädalas käisin logopeedi juures, massaažil. Lisaks sellele arendasin logopeedi soovitusel iseseisvalt oma kõnet. Samuti käisin füsioteraapias, kus harjutasin koormustega kätele, jalgadele. Haapsalu neuroloogiakeskuses rehabilitatsioonil olles käisin palju jalutamas, muuhulgas mere ääres.  

Palju suudate tänaval peatumata käia?  

Ei tea, ehk 1-2 km, seejärel puhkan ja lähen edasi. Püüan teha kergeid jalutuskäike.

Pöördume tagasi teie haiguse algusesse. Kellelt saite esimesena teada, et teil on insult?  

Oma raviarstilt Katrin Põllult (Katrin Põld – IVKH neuroloogiaosakonna vanemarst – autor). Selgitas mulle väga arusaadavalt, millised probleemid haiguse ajal tekivad ning milliseid ravimeid tuleb kiiremaks rehabilitatsiooniks võtta ja milliseid protseduure teha.

Kas arstilt saadud infost piisas või leidsite ka ise täiendavat infot?  

Internetis vaatasin videot, kuulasin insulti põdenud inimeste arvamust. Nüüd tegelen ka ise nende videotundide põhjal.  

Haapsalu neuroloogiakeskuses olid teil individuaalsed tegevused. Kuivõrd raske oli teil neid teha rehabilitatsiooni esimestel päevadel? 

Individuaalselt töötas minuga füsioterapeut. Töötasin erinevatel käte- ja jalalihaste arendamisele mõeldud treeningseadmetel. Suuremat tähelepanu osutati insuldijärgselt rohkem kahjustada saanud poolele. Ma ei ütleks, et see oli väga raske. Kui näed selliste harjutuste tulemusi, teed neid meeleldi ka järgmisel päeval. Kui aga täita seejuures kõiki arsti ettekirjutusi, on ka tulemus kiire tulema. See omakorda mõjub sinu füüsilisele ja psühholoogilisele tervisele. 

Kas teil õnnestus peale rehabilitatsioonikuuri endist seisundit saavutada?  

Mõistan, et tervis ei saa kunagi olema endine. Vaatamata kõigele aga aitas rehabilitatsioon mul enam-vähem aktiivse eluviisini jõuda. Nagu ma juba rääkisin, töötasid mul halvasti parem jalg ja käsi, oli parema põse parees ja üks silm nägi halvasti. Täna on minu seisund märgatavalt parem. Suudan normaalselt käia, töötada parema käega, muuhulgas klaviatuuril trükkida. Suudan ise riietuda, kuigi jah, vahest on raske kummarduda ja jalatseid nöörida, siis tuleb appi abikaasa.  

Mis te ise arvate – mis oli teie insuldi põhjuseks?  

Arvan, et üheks põhjuseks oli asjaolu, et katkestasin verd vedeldavate ravimite võtmise. Alguses võtsin aspiriini, kuid sellest hakkas valutama magu. Palusin perearsti asendada tabletid teistega, kuid perearst saatis mind neuroloogi nõustamisele, kelle vastuvõtule oli tol ajal väga raske saada. Ja nii tekkiski vahe ravimite võtmises.   

Teise võimaliku põhjusena võiksin nimetada stressi – meie igapäevaelu juures ei saa sellest kahjuks ei mööda ega üle. Pole ju saladuseks, et stressolukorrad mõjuvad rohkem eakatele inimestele.  

Insulti haigestusite 2019. aastal. Palju aega kulus üleüldse rehabilitatsioonile?  

Pea aasta. Kuid rehabilitatsiooniprotsess jätkub siiani. 2021. aastal oli mul korduvinsult. Seekord ravis mind juba doktor Zjablov. Mille järgselt suunati mind Kohtla-Järvele nädalasele rehabilitatsiooniprogrammile. 

Elame koos abikaasaga. Võib öelda, et pidevat hooldust ma ei vaja, kuigi teadvustan temapoolset abi: abikaasa jälgib minu ravimite võtmist, koos käime jalutamas ja püüame vähem närveerida. Elu on küll muutunud, kuid ei ole peatunud.  

Milline tööalane tegevus teil säilis?  

Töötasin erinevate lastele ja invaliididele suunatud sotsiaalprogrammidega. Jätkan endiselt seda tööd, kuid juba väiksemate koormustega.  

Ja siis viimane küsimus: mida teie kui patsient tahaksite meie saatmisprojektis esmajärjekorras muuta?  

Tahaksin, et rohkem huvitutaks insulti ja ka muid haiguseid põdenud patsientide tervisest peale nende rehabilitatsiooni. Ehk oleks vaja korraldada mingeid täiendavaid uuringuid, arendada uusi programme, et inimesed mõistaksid ja teaksid, et neid pole unustatud, et nendega tegeldakse. Inimene peab olema veendunud selles, et võib iga hetk helistada arstile ja saada vajalikku nõustamist, olgu siis kasvõi telefonitsi.  

Mina näiteks ei saanud pikka aega neuroloogi vastuvõtule. Ei saanud registreerida vajaliku spetsialisti  juurde. Varem juhtis mind doktor Katrin Põld, seetõttu tahtsin saada just tema vastuvõtule. Olen veendunud, et doktor Põld on oma valdkonnas professionaal, vististi on seetõttu ka probleemiks tema juurde saada.

Tänan teid vestluse eest ja soovin kiiret paranemist! Loodan, et peagi saame omavahel suhelda mitte ainult telefonitsi, vaid kohtuda ka isiklikult, jälgimaks teie rehabilitatsiooni dünaamikat.  

Vestles Julia Kozlova, Ida-Viru Keskhaigla insuldiprojekti õde.

Küsi nõu